产品货号:
Z29535
中文名称:
WNT5A抗体
英文名称:
Anti-WNT5A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-WNT5A Antibody |
| 指标别名 | hWNT5A;Protein Wnt 5a;WNT5A;WNT5A B;WNT5A/B;WNT5B |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC |
| 基因名称 | WNT5A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human Wnt5a recombinant protein (Position:D184-D303).Human Wnt5a shares 100% amino acid (aa) sequences identity with both mouse and rat Wnt5a. |
| 实际分子量 | 55KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Protein Wnt-5a is a protein that in humans is encoded by the WNT5A gene.This gene is a member of the WNT gene family.The WNTs comprise a large class of secreted proteins that control essential developmental processes such as embryonic patterning,cell growth,migration,and differentiation.It is mapped to 3p14.3.WNT5A is highly expressed in the dermal papilla of depilated skin.This protein plays an essential role in regulating developmental pathways during embryogenesis.And this protein may also play a role in oncogenesis.WNT5A and DVL can promote axon differentiation mediated by the PAR3-PAR6-aPKC complex. |
| Uniprot ID | P41221 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P).*Blocking peptide可以联系我们购买。 |
| 基因名全称 | wingless-type MMTV integration site family,member 5A |
| 蛋白名全称 | Protein Wnt-5a |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry in paraffin section (IHC) 1:50~400 (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:WNT5A抗体,WNT5A多抗,Anti-WNT5A Antibody
